Iowa Crushers




GM .....Brian Wagner (Original GM 2016)
Manager...Ray Kinsella
Field...Webster City Lynx

Team History
2016 15-7 1st Lincoln Division, playoffs. CHAMPIONS
2017 9-13 5th Lincoln Division.
2018 18-26 7th Lincoln Division.
2019 18-26 6th Lincoln Division.
2020 7-14 7th Lincoln Division.

7 Roster Moves Remain Email Brian
Major Roster

Pitching
Andrew Heaney SP LAA
IL-Brady Singer SP Kan (3)
IL-Alex Cobb SP Bal
IL-Antonio Senzetela SP Col
Kyle Wright SP Atl
IL-Kyle Freeland SP Col
Jon Gray SP Col
John Lester SP Was
Cal Quantrill SP Cle (2)
Matt Harvey SP Cin
Erick Fedde SP Was (2)
Matt Boyd SP Det
Adam Plutko SP Cle (3)
Mark Melancon RP Atl
Blake Treinen RP Oak
Jake Diekman RP
Adam Ottavino RP NYY
Craig Kimbrel RP CHC

Hitting
Paul Goldschmidt 1B StL
Andrew Vaughn 1B CHW (3)
Nick Madrigal 2B CWS (3)
Wilmer Flores 2B SF
Trea Turner SS LAD
IL-Gleyber Torres SS NYY
Carlos Carrea SS Hou
Yoan Moncada 3B CHW
Mitch Garver C Min
Ryan Jeffers C Min (3)
Shin-Soo Choo OF Tex
David Peralta OF Ari
IL-Byron Buxton OF Min
Wil Myers OF SD
Kyle Tucker OF Hou (3)
Tyler O'Neill OF StL (3)
IL-Eloy Jimenez OF CHW (2)


Minors
Webster City Lynx


  1. Logan Allen SP Cle (3)
  2. Austin Voth SP Was (3)
  3. Tyler Beede SP SF (4)
  4. Joey Wentz SP Det (4)
  5. TJ Zeuch SP Tor (4)
  6. Lewis Thorpe SP Min (4)
  7. Mason Thompson SP SD (4)
  8. Curtis Taylor SP Tam (4)
  9. Sam Carlson SP Sea (4)
  10. Ethan Hankins SP Cle (4)
  11. Lenny Torres SP Cle (4)
  12. Matthew Allan SP NYM (4)
  13. Sandy Gaston SP Tam (4)
  14. Tanner Burns SP Cle (4)
  15. Daniel Espino SP Cle (4)
  16. Max Meyer SP Mia (4)
  17. Cole Henry SP Was (4)
  18. Bubba Chandler SP Pit (4)
  19. Mason Miller SP Oak (4)
  20. Ricky Tiedmann SP Tor (4)
  21. Dillon Tate RP Bal (4)
  22. Zach Burdi RP CHW (4)
  23. Freudis Nova SS Hou (4)
  24. Nick Allen SS Oak (4)
  25. Gabriel Rodriguez SS Cle (4)
  26. Shervyen Newton SS NYM(4)
  27. Junior Sanquintin SS Cle (4)
  28. Gunnar Henderson SS Bal (4)
  29. Ed Howard SS CHC (4)
  30. Rece Hinds SS Cin (4)
  31. Logan Davidson SS Oak (4)
  32. Jordan Lawlar SS Ari (4)
  33. Yiddi Cappe SS Mia (4)
  34. Colson Montgomery 3B CHW (4)
  35. Nick Ciuffo C Tex (4)
  36. Noah Naylor C Cle (4)
  37. Evan Skoug C CHW (4)
  38. Diego Cartaya C LAD (4)
  39. Ronnier Quintero C CHC (4)
  40. Dillon Dingler C Det (4)
  41. Garrett Whitley OF Tam (4)
  42. Micker Adolfo OF CWS (4)
  43. Austin Beck OF Oak (4)
  44. Erick Pena OF Kan (4)
  45. Petey Halpin OF Cle (4)
  46. Josh Naylor OF Cle (4)
  47. Austin Hendrick OF Cin (4)
  48. Estevan Florial OF NYY (4)
  49. Zach DeLoach OF Sea (4)
  50. Roberto Campos OF Det (4)