Apache Junction Prospectors




GM .....Steve Winn (Original GM 2016)
Manager...Frank White
Field...Winn Stadium

Team History
2016 14-8 2nd Lincoln Division, playoffs.
2017 12-10 2nd Lincoln Division, playoffs. Runner up
2018 23-21 3rd Lincoln Division, playoffs Runner up.
2019 28-16 2nd Lincoln Division, playoffs. CHAMPIONS
2020 11-10 3rd Lincoln Division, playoffs
2021 29-15 2nd Lincoln Division, playoffs.

1 Roster Moves Remain Email Steve
Major Roster

Pitching
Noah Syndergaard SP NYM
Max Scherzer SP LAD
Carlos Rodon SP SF
Eduardo Rodriguez SP Det
Hyun-Jin Ryu SP Tor
Kenta Maeda SP Min
James Paxton SP Sea
Kyle Hendricks SP CHC
Tyler Mahle SP Cin
Daniel Lynch SP Kan (2)
Alex Wood SP SF
Micheal Kopech SP CHW (2)
Michael Fulmer SP Det
Jeffrey Springs SP Tam
Shane Baz SP Tam (3)
Drew Smith RP NYM
Edwin Diaz RP NYM
Raisel Iglesias RP LAA
Chad Green RP NYY
Joe Barlow RP Tex (3)
AJ Minter RP Atl
Seranthony Dominguez RP Phi
Jason Adam RP Tam

Hitting
Luke Voit 1B NYY
Vinnie Pasquintino 1B Kan (3)
Rowdy Tellez 1B Mil
Brandon Lowe 2B Tam
Luis Guillorme 2B/3B NYM
IL-Josh Rojas 2B/SS/OF Ari
Wander Franco SS Tam (2)
Adalberto Raul Mondesi 3B Kan
Rafael Devers 3B Bos
Yasmani Grandal C CHW
Jonah Heim C Tex
Daulton Varsho C/OF Ari (3)
Starling Marte OF Oak
Yordan Alvarez OF Hou
Alex Verdugo OF Bos
Luis Robert OF CHW (1)
Julio Rodriguez OF Sea (3)


Minors
Gold Dusters


  1. Luis Patino SP SD (3)
  2. Adrian Morejon SP SD (4)
  3. Ryne Nelson SP Ari (4)
  4. Matt Manning SP Det (4)
  5. Jonathan Bowlan SP Kan (4)
  6. Hans Crouse SP Phi (4)
  7. Noah Song SP Bos (4)
  8. Luis Medina SP NYY (4)
  9. Nick Nastrini SP LAD (4)
  10. Luis Gil SP NYY (4)
  11. Antoine Kelly SP Mil (4)
  12. DJ Herz SP CHC (4)
  13. Garrett Crochet SP CHW (4)
  14. Dax Fulton SP Mia (4)
  15. Robert Dominguez SP NYM (4)
  16. Seth Johnson SP Tam (4)
  17. Tommy Romero SP Tam (4)
  18. Gunnar Hogland SP Tor (4)
  19. Owen White SP Tex (4)
  20. Gavin Stone SP LAD (4)
  21. Tanner Bibee SP Cle (4)
  22. Mason Montgomery SP Tam (4)
  23. Jackson Ferris SP CHC (4)
  24. Landon Sims SP Ari (4)
  25. Peyton Pallette SP CHW (4)
  26. Jackson Cox SP Col (4)
  27. Andres Munoz RP Sea (2)
  28. Mason Martin 1B Pit (4)
  29. Dustin Harris 1B Tex (4)
  30. James Triantos 2B CHC (4)
  31. Eddys Leonard 2B LAD (4)
  32. Spencer Steer 2B Min (4)
  33. Jace Jung 2B Det (4)
  34. Jonathan Aranda 2B Tam (4)
  35. Gabriel Arias SS Cle (4)
  36. Ezequiel Tovar SS Col (4)
  37. Tyler Freeman SS Cle (4)
  38. Brice Turang SS Mil (4)
  39. Cristian Hernandez SS CHC (4)
  40. Jacob Amaya SS LAD (4)
  41. Roderick Arias SS NYY (4)
  42. Eric Brown SS Mil (4)
  43. Harry Ford C Sea (4)
  44. Trevor Larnach OF Min (4)
  45. Jarren Duran OF Bos (4)
  46. Corbin Carroll OF Ari (4)
  47. James Wood OF SD (4)
  48. Evan Carter OF Tex (4)
  49. Grant McCray OF SF (4)
  50. Gabriel Martinez OF Tor (4)