Scarlett GreySox




GM .....Scott Grauel
Manager...Sandy Alomar
Field...Horseshoe in Columbus

Team History
2005 11-11
3rd place Stripes Division.
2006 8-14 3rd place Stripes Division.
2007 11-11 2nd (t) place Stripes Division.
2008 9-13 4th place Stripes Division. Rob Aronin leaves for family reasons, Gary Barnes and the Carolina Reds take over.
2009 11-11 Gary Barnes leaves.
2010 13-9 Rod Rego new GM. 2nd place Colonial Division, playoffs.
2011 6-16 7th place Colonial Division.
2012 5-17 7th place Colonial Division.
2013 11-11 4th place Colonial Division. Rod Rego removed from league 9-7. John Morris and Greenville Braves in/out 2-4. Scott Grauel and Greysox in.
2014 10-12 4th place Colonial Division.
2015 17-5 1st place Colonial Division, playoffs, Runner-up.
2016 13-9 2nd place Colonial Division, playoffs.
2017 17-5 1st place Colonial Division, playoffs. CHAMPIONS
2018 14-8 3rd place Colonial Division, playoffs.
2019 28-16 4th place Colonial Division, playoffs.
2020 17-4 1st Colonial Division, playoffs.
2021 31-13 1st Colonial Division, playoffs.

2 Roster Moves Remain Email Scott
Major Roster

Pitching
Clayton Kershaw SP LAD
IL-Lance Lynn SP CHW
German Marquez SP Col
IL-Blake Snell SP SD
Johnny Cueto SP CHW
Luis Garcia SP Hou (2)
Tyler Anderson SP LAD
Hyun Jin Ryu SP Tor
IL-Aaron Civale SP Cle
Paul Blackburn SP Oak
Marcus Stroman SP NYM
Carlos Carrasco SP NYM
IL-Mike Clevinger SP SD
Craig Kimbrell RP CHW
Aroldis Chapman RP NYY
Brad Hand RP NYM
IL-Mark Melancon RP SD
Edwin Diaz RP NYM

Hitting
Jose Abreu 1B CHW
Christian Walker 1B Ari
Brandon Drury 2B/3B/OF Sea
Andres Gimenez 2B/SS Cle (3)
IL-Tim Anderson SS CHW
JP Crawford SS Sea
Luis Garcia SS Was
Jose Ramirez 3B Cle
Jose Trevino C NYY
Shohei Ohtani OF/SP LAA
Randal Grichuk OF Tor
Joc Pederson OF SF
Josh Naylor OF Cle
Michael Harris OF Atl (3)
Mitch Haniger OF Sea


Minors

Stadium...TBA

  1. Huascar Ynoa SP Atl (2)
  2. Vladimir Gutierrez SP Cin (3)
  3. Helcris Olivarez SP Col (4)
  4. Jared Kelley SP CHW (4)
  5. Alex Santos SP Hou (4)
  6. Jeff Criswell SP Oak (4)
  7. Ian Seymour SP Tam (4)
  8. Nick Swiney SP SF (4)
  9. Christian Roa SP Cin (4)
  10. Sam Weatherly SP Col (4)
  11. Graham Ashcraft SP Cin (4)
  12. Steven Hajjar SP Min (4)
  13. Norge Vera SP CHW (4)
  14. Calvin Ziegler SP NYM (4)
  15. Sean Burke SP CHW (4)
  16. Ryan Webb SP SF (4)
  17. Rayber Salinas SP Atl (4)
  18. Justin Campbell SP Cle (4)
  19. Jacob Miller SP Mia (4)
  20. Alexis Diaz RP Cin (4)
  21. Curtis Terry 1B Tex (4)
  22. Frank Schwindel 1B CHC (4)
  23. Ivan Melendez 1B Ari (4)
  24. Shay Whitcomb 2B Hou (4)
  25. Spencer Steer 2B Min (4)
  26. Ezequiel Tovar SS Col (4)
  27. Mathew Lugo SS Bos (4)
  28. Jose Israel Garcia SS Cin (4)
  29. Kevin Smith SS Tor (4)
  30. Terrin Vavra SS Bal (4)
  31. Sammy Infante SS Was (4)
  32. Estevian Machado SS Tor (4)
  33. Freddy Zamora SS Mil (4)
  34. Armando Cruz SS Was (4)
  35. Miguel Vargas 3B LAD (4)
  36. Colt Keith 3B Det (4)
  37. Coby Mayo 3B Bal (4)
  38. Gage Workman 3B Det (4)
  39. Patrick Wisdom 3B CHC (3)
  40. Christian Encarncion Strand 3B Min (4)
  41. Drew Romo C Col (4)
  42. Mario Feliciano C Mil (4)
  43. Ryan Jeffers C Mia (3)
  44. Alexander Ramirez OF NYM (4)
  45. Jessie Franklin OF Atl (4)
  46. Isaiah Greene OF Cle (4)
  47. Zach DeLoach OF Sea (4)
  48. Owen Caissie OF SD (4)
  49. Akil Baddoo OF Det (4)
  50. Pedro Leon OF Hou (4)
  51. Pedro Pineda OF Oak (4)
  52. Chase DeLauter OF Cle (4)
  53. Oscar Colas OF CHW (4)
  54. Henry Bolte OF Oak (4)
  55. Jose Rodriguez OF Min (4)