Woodbridge Weird Beards




GM .....Jason Oiler
Manager...Bea Keopradit
Field...The Yard at Gunsmith End Unit

Team History
2005 13-9
1st place Bald Eagle Division.
2006 13-9 1st Place Bald Eagle Division, playoffs, Jason Oiler replaced by Perry Sanchez.
2007 15-7 2nd place Bald Eagle Division, playoffs.
2008 9-13 3rd place Bald Eagle Division.
2009 4-7 Perry Sanchez is out as GM with 4-7 record, Jason Oiler and the Woodbridge Weird Beards take over.
2010 6-16 7th place Frontier Division.
2011 5-17 7th place Frontier Division.
2012 9-13 6th place Frontier Division.
2013 10-12 3rd place Frontier Division, playoffs.
2014 12-10 4th place Frontier Division.
2015 11-11 3rd place Frontier Division, playoffs.
2016 15-7 3rd place Frontier Division, playoffs-CHAMPIONS.
2017 14-8 4th place Frontier Division, playoffs.
2018 13-9 3rd place Frontier Division, playoffs.
2019 22-22 3rd place Frontier Division.
2020 11-10 4th Frontier Division.
2021 23-21 3rd Frontier Division, playoffs.

20 Roster Moves Remain Email Jason
Major Roster

Pitching
Jacob deGrom SP NYM
Kenta Maeda SP Min
Jameson Tallion SP NYY
Chris Bassitt SP Oak
Steven Matz SP Tor
Adbert Alzolay SP CHC (2)
Dylan Bundy SP LAA
Patrick Sandoval SP LAA
Taijuan Walker SP NYM
Erick Fedde SP Was
Giovanny Gallegas RP StL
Ryan Pressly RP Hou
Nick Anderson RP Tam
Chad Green RP NYY
Jordan Romano RP Tor

Hitting
Anthony Rizzo 1B NYY
CJ Cron 1B Col
Marcus Semien 2B/SS Tor
Joey Wendle SS/3B Tam
Corey Seager SS LAD
Miguel Rojas SS Mia
Kris Bryant 3B/OF SF
Sean Murphy C Oak (3)
Andrew Benintendi OF Kan
Ramon Laureano OF Oak
Mike Yastrzemski OF SF
Michael Conforto OF NYM
Kyle Schwarber OF Bos
Robbie Grossman OF Det


Minors
Rippon Raggles

  1. Andrew Moore SP Det (4)
  2. Bryan Hudson SP CHC (4)
  3. Thomas Szapucki SP NYM (4)
  4. Jason Groome SP Bos (4)
  5. Roansy Contreras SP Pit(4)
  6. Reggie Lawson SP SD (4)
  7. Kyle Young SP Phi (4)
  8. Wladimir Pinto SP Det (4)
  9. Adonis Medina SP Phi (4)
  10. Steven Jennings SP Pit (4)
  11. Lyon Richardson SP Cin (4)
  12. Braydon Fisher SP LAD (4)
  13. Ryne Stanek SP Hou (3)
  14. Josh Wolf SP Cle (4)
  15. Jimmy Lewis SP LAD (4)
  16. Max Meyer SP Mia (4)
  17. Dax Fulton SP Mia (4)
  18. Zach McCambley SP Mia (4)
  19. Jake Eder SP Mia (4)
  20. Stephen Nogosek SP NYM (4)
  21. Glenn Otto SP Tex (4)
  22. Burl Carraway RP CHC (4)
  23. Vinnie Pasquantino 1B Kan (4)
  24. Shedric Long 2B Sea (4)
  25. Daniel Brito 2B Phi (4)
  26. Rodolfo Castro 2B Pit (4)
  27. Nico Hoerner 2B CHC (4)
  28. Braden Shewmake SS Atl (4)
  29. Yeyson Yrizarri SS CHW (4)
  30. Yeltsin Gudino SS Bal (4)
  31. Oswald Peraza SS NYY (4)
  32. Nick Allen SS Oak (4)
  33. Logan Davidson SS Oak (4)
  34. Brady House SS Was (4)
  35. Brett Baty 3B NYM (4)
  36. Mark Vientos 3B NYM (4)
  37. Brandon Howlett 3B Bos (4)
  38. Luis Torrens C Sea (4)
  39. Chris Betts C Tam (4)
  40. William Contreras C Atl (3)
  41. Kyle McCann C Oak (4)
  42. Derek Hill OF Det (4)
  43. Marcus Wilson OF Sea (4)
  44. Greg Allen OF NYY (4)
  45. Connor Scott OF Mia (4)
  46. Steele Walker OF Tex (4)
  47. Greg Deichmann OF CHC (4)
  48. Jake Mangum OF NYM (4)